+32 (0)85 84 36 40 contact@ceramicartandenne.be

Previous editions and winners

 

Winners since 1988

Juror’s choice awards Juror’s choice awards Visitors’ choice awards
    EXHIBITION FAIR  
1988 1. Jacques Loly (B) 1. B. Thiran (B) 1. M. Lenaif (B)
2. A. Lampecco (B)
3. M. Orlandini (B)
1990 1. A. Hurlet (B) 1. A. Leclercq (B) 1. A. Lampecco (B)
2. B. Thiran (B) 2. V. Beague (B) 2. B. Thiran (B)
3. M. Selleslagh (B) 3. J. Schreiber (B) 3. A. Leclercq (B)
1992 1. Kinart O. (B) 1. U. & I. Lerch (D) 1. A. Lampecco (B)
2. J. Fontaine (F) 2. V. Beague (B) 2. J. Middlemiss (GB)
3. P. Moïses (B) 3. T. Lebrun (B) 3. O. Kinart (B)
1994 1. V. Beague (B) 1. F. Debien (F) 1. H. Gasnier (F)
2. C. Desauw (B) 2. J. Schreiber (B) 2. B. Thiran (B)
3. Dufossez N. (B) 3. W. Page (GB) 3. P. Wouters (B)
1996 1. C. Dagdelen (Tur) 1. W. Fisher (GB) 1. H. Gasnier (F)
2. V. Kempenaers (B) 2. J. Heykamp (NL) 2. V. Kempenaers (B)
3. M. Everaert (B) 3. A. Braut (F) 3. P. Wouters (B)
1998 1. N. Hemelhof (B) 1. V. Beague & V. Kempenaers 1. M. Lenaif (B)
2. F. Withofs (B) 2. V. Adjiman (F) 2. A. Maillien (B)
3. K. Ben Slimane (Tun) 3. D. Garray (B) 3. F. Everaert (B)
2000 1. C. Di Verde (B) 1. F. Rousseau (F) 1. J. Wheeldon (GB)
2. B. Dizier (B) 2. A. Roos (B) 2. F. Everaert (B)
3. W. Langmans (B) 3. V. Fontaine (F) 3. C. Delbruyère (B)
2002 1. B. Thiran (B) 1. N. During (NL) 1. M. Mc William (GB)
2. M. Mc William (GB) 2. V. Duquesnoy (F) 2. B. Thiran (B)
3. M. Van Calster (B) 3. V. Beague (B) 3. C. Hunter (B)
2004 1. Futamura (J) 1. V. Beague (B) 1. C. Dijk (NL)
2. W. Langmans (B) 2. E. Curtis (GB) 2. W. Langmans (B)
3. F. Everaert (B) 3. J. Grange-Sarles (F) 3. C. Guwang (F)
2006 1. E. Pecatte (F) 1. A. Roos (B) 1. E. Pecatte (F)
2. P. Moïses (B) 2. M. Beaudry (B) 2. F. Claesen (B)
3. J. Swanet (B) 3. M. Shulamit (IL) 3. J. Swanet (B)
2008 1. Françoise Joris (B) 1. Nina Rius (F) 1. Françoise Joris (B)
2. Rebecca Wilson (E) 2. Guive Khosravi (F) 2. Antonino Spoto (B)
3. Martine Hardy (F) 3. Willy Van Bussel (NL) 3. Tine Deweerdt (B)
Artiste sélectionné pour Résidence à Taïwan : Antonino Spoto (B)
2010 1. M. E. Pachon (I) 1. K. Duchamp (F) 1. Françoise Joris (B)
2. Zemer Peled (IL) 2. M. Beaudry (B) 2. Ann Van Hoey (B)
3. T. Shanafelt (USA) 3. D. Vavasseur (B) 3. Antonino Spoto (B)
2012 1. François Rueg (CH) 1. Francine Triboulet (FR)  1. Marika Vansant (BE)
2. Michal Fargo (IL) 2. Stéphanie Pelletrat (FR)  2. Charlotte Falcini (FR)
3. Jessica Smith (USA) 3. Christel Gourmet (BE)  3. Thérèse Lebrun (BE)
2015 1. Rebecca Hamlin Green (USA) 1. Ioana Tamas (RO) 1. Gustavo Pérez (MX)
2. Christine Aschwanden (CH) 2. Corinne Dorlencourt (FR)  2. Lut Laleman (BE)
2. Tiina Kaljuste (EE) 3. Marie Samson (FR)  3. Corinne Dorlencourt (FR)

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close